Ile zamówić wódki na wesele?

Wesele to zaraz po ślubie drugi najważniejszy etap wchodzenia w małżeństwo. Dla każdej z par jest kluczowym, aby wszystko się powiodło i całość została bardzo dobrze zapamiętana.

 

Czy alkohol na weselu to konieczność?

 

Polskie wesele kojarzyć się może z czym? Wiadomo, z oczepinami czy przyśpiewkami „gorzko, gorzko”. A jak wspomniane przyśpiewki to i po kieliszeczku. Większość imprez weselnych w Polsce organizowane są z przeróżnymi alkoholami na weselu. To normalne i nie ma co poddawać dyskusji czy prawidłowe. Chyba że…. jesteście tego w pełni świadomi i z jakiś względów urządzacie imprezę bezalkoholową – oczywiście to nic złego i macie do tego pełne prawo. Wtedy impreza odbywa się normalnie, a na stole królują napoje gazowane czy koktajle. Jeśli podejmiecie taką decyzję to na pewno każdy z gości weselnych ją uszanuje.

 

Ile wódki na wesele zamówić?

 

Tradycją polskich wesel jest serwowanie napojów alkoholowych, a konkretnie wódki. Ile wódki na wesele kupić? Nie chcemy przecież niezręcznej sytuacji gdzie przednią zabawę przerywa brak trunków wyskokowych! Oto kilka wskazówek jak zamówić, żeby oscylować w dostatek, a ewentualnie pozostały alkohol móc zostawić na chrzciny lub inne okazję – rocznicę ślubu itp. lub też zwrócić sprzedawcy.

Najpopularniejszy szacunek jeśli chodzi alkohol na wesele to jedna półlitrowa butelka czystej wódki na głowę. Z poprawinami może taka o pojemności 700ml lub 2 półlitrowe. Pamiętajcie jednak, że alkohol często kupuje się z wyprzedzeniem i trzeba założyć, że część z gości weselnych w ogóle się nie pojawi. Od pierwotnych szacunków warto więc odjąć około 5% spodziewanego spożycia alkoholu.

 

Następnie przeanalizujcie listę gości i odliczcie osoby, które nie piją alkoholu, abstynenci – możliwe, że macie takich na liście osób zaproszonych. Odejmijcie również dzieci, kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz kierowców, którzy na pewno będą musieli wracać kierując samochodem. Skorygujcie ilość wódki o osoby w podeszłym wieku, które na pewno nie spożyją ilości przypadającej na osobę. Warto wtedy przeliczyć 0,5 litra na parę w podeszłym wieku, ponieważ z doświadczenia wiadomo, że owszem raczą się wódką tylko towarzysko, przy toaście i „wypijają przysłowiowego kielicha” z Parą Młodą. Mniejsza ilość alkoholu z pewnością będzie spożywana również przy stoliku Państwa Młodych i ich Rodziców, którzy chcą trzymać fason przez całą imprezę. Warto również zwrócić uwagę na to, kto z zaproszonych gości jaki alkohol pije. Jeżeli będzie to np. wesele międzynarodowe i zaproszeni będą Hiszpanie, Portugalczycy lub Francuzi, to przygotujcie się na większą ilość spożywanego wina. Ważne także jest to, o której rozpoczyna się wesele – im wcześniej, tym duże prawdopodobieństwo większej ilości spożycia 😉 Przykładowo, jeśli impreza rozpoczyna się o 13.00, to na pewno należy zamówić większą ilość alkoholu, aniżeli na wesele, które rozpoczyna się o godzinie 17.00 – zwróćcie na to uwagę. Pamiętajcie też o wydarzeniach towarzyszących takich jak bramy na trasie przejazdu, nagradzanie gości podczas zabaw weselnych i oczepin, więc doliczcie kilkanaście dodatkowych butelek. W niektórych rejonach Polski modne nadal jest żegnanie gości wódką „weselną” i tutaj należy przeliczyć 0,5 litra na parę.

 

Więcej nie znaczy źle

 

Na wszelki wypadek możecie doliczyć 10 % do otrzymanej liczby. Zdecydowanie lepiej jeśli trochę wódki zostanie, niż abyście martwili się podczas przyjęcia, że alkoholu zabraknie. Sprzedawca taki jak my w regulaminie sprzedaży zadbał o to, żebyście nie martwili się o nadwyżkę zamówionej wódki i po weselu, te 10% zakupionego alkoholu w zapakowanych kartonach możecie nam oddać. Zanim to zrobicie pomyślcie jednak czy nie zostawić na kolejne rocznice ślubu, chrzciny, czy inne dla Was ważne okoliczności.

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie ilości wódki na wesele zawsze możecie liczyć na nas – dzwońcie, pomożemy! nr tel. +48 793 341 105.